בדיקת קרינה לפני רכישת בית

בדיקת קרינה לפני רכישת בית

קניית בית היא העסקה הגדולה ביותר שאדם ממוצע מבצע במהלך חייו והיא כרוכה בהוצאות רבות לגורמים שונים, אך לפני תהליך הרכישה ורגע לפני שמתחילים להוציא כספים חשוב ואפילו מחייב לדעת אם אותו הנכס המוצע למכירה ראוי למחיר שהצעתם עבורו, ואף יותר מכך , האם הוא בכלל מתאים למגורים. כחלק מתהליך בדק בית שתעשה על ידכם או על ידי חברה חיצונית שמתמחה במתן שירות בדק בית, אחת הבדיקות החשובות ביותר היא בדיקת הקרינה. חשוב לבצע בדיקות קרינה מרשת החשמל הסביבתית והביתית וגם בדיקת קרינה סלולרית הכוללת בדיקות קרינה מאנטנות שידור המשמשות לשידורי רדיו ותקשורת מכל סוג (אזרחי, מסחרי וצבאי).

קרינה בעוצמה גבוהה שתמצא בנכס אותו רוצים לרכוש תגרום לצניחת ערך משמעותית ואפילו למצב שבו לא ניתן יהיה למכור את הנכס בכלל! אפילו שמאי מקרקעין שמגיע מטעם הבנק לצורך אישור משכנתא שקובע את ערך הדירה אינו דואג לביצוע בדיקות קרינה, כך שתהליך הרכישה יעבור לא בעיות ואם ישנה בעיית קרינה היא תתגלה לאחר מספר שנים או ע"י תלונות של אנשים המתגוררים בסביבה או ע"י תחלואה שתופיע.

אחד מהמקרים הידועים והמתוקשרים יותר הוא המאבק של נפגעי הקרינה מאור עקיבא, ברחוב מלא לכל אורכו (עשרות בתים), נמצאו עוצמות קרינה גבוהות מקווי חשמל הממוקמים סמוך למקום מגוריהם של בעלי הנכסים. בעלי הנכסים קנו את הבתים הרווים בעוצמות קרינה גבוהות משום שלא היו מודעים לסכנות הקרינה ולהמלצות המשרד להגנת הסביבה בעת שבה ביצעו את רכישת הנכס. אותם תושבים רכשו את הנכס ללא בדיקת קרינה, ולאחר מספר שנים רבים מהם חלו במחלות קשות. המקרה סוקר ושודר בכתבה בערוץ 2 , המצב כיום הוא שלא ניתן למכור אפילו בית אחד, ולתושבים אין כסף לשלם גם משכנתא וגם לעבור לדירה נוספת. אחוז התחלואה ברחוב זה גבוהה ביותר, והתושבים עדיין מתגוררים שם עד לטיפול הרשויות בבעיית הקרינה.

בדיקות קרינה לפני רכישת בית כוללות בדיקת קרינה מרשת החשמל ובדיקת קרינה מאנטנות סלולר.

  1. בדיקת קרינה מרשת החשמל כוללת את כל מתקני החשמל הנמצאים בסביבת המגורים כגון שנאים, קווי חשמל עיליים, קווי חשמל תת קרקעיים ועוד, וגם קרינה ממערכת החשמל הביתית שלעיתים קרובות לקויה ויוצרת קרינה גבוהה בחלל הבית.
  2. בדיקת קרינה תדר גבוה זוהי בדיקה שמכסה את תחום התדרים של אנטנות סלולר ותחנות שידור למיניהן כמו תחנות רדיו, רדיו פיראטי, תקשורת מסחרית ותקשורת צבאית.

 תוצאות בדיקות הקרינה תראינה את אחת מהתרחישים הבאים :

  1. הערכים של עוצמות הקרינה שיתגלו בבדיקת הקרינה הם גבוהים במיוחד. כלומר מעל 2 מיליגאוס  בממוצע על פני 24 שעות באזורים בהם ישנה  אפשרות לשהייה ממושכת. במקרה זה יש לשקול את האפשרות לוותר על  ביצוע העסקה, כמובן שמידע זה הוא חשוב וקריטי טרם מועד החתימה על חוזה הרכישה
  2. אם הערכים שיתגלו בבדיקת קרינה יתגלו כגבוליים, יש להיעזר בשרותי יועץ קרינה למציאת דרכים להפחת עוצמות הקרינה. בכל מקרה ממצאים אלו הם בסיס חזק למיקוח והפחתת המחיר הנדרש מאותו נכס.
  3. אם ערכי עוצמות הקרינה ימצאו נמוכים, המסמך עם תוצאות אלו יהוו מקור לייחוס עם כל שינוי בתנאי הסביבה (אנטנה סלולרי חדשה לדוגמא), ויהיה ניתן לבוא בטענות ובתביעות לכל מי שישנה ויפגע בתנאי איכות הסביבה.

בכל מקרה, אם נמצאו ערכים גבוליים או גבוהים, ניתן להפחיתם משמעותית ע"י ביצוע מיגון קרינה . כנאמר, פעולת מיגון קרינה היא פתרון יעיל להפחתת הקרינה אך יש לקחת בחשבון את העלויות הכרוכות בביצועה.

עלות בדיקת קרינה היא בסדר גודל של מאות שקלים והיא נמוכה לאין שיעור מההפסד הכספי או הנזק הבריאותי שיכול להיגרם על ידי רכישת דירה ללא בדיקת קרינה.

 

פורסם ב- מאמרים

סגור לתגובות.