מהי קרינה?

מהי קרינה?

קרינה היא תהליך בו אנרגיה מתפשטת במרחב. לפי עקרון הדואליות, ניתן לתאר את התפשטות הקרינה האלקטרומגנטית באמצעות תאור גלי כלומר גל או גלים המתפשטים במרחב, או על ידי חלקיקים כגון פוטון או פוטונים הנעים במרחב.

מבחינה אנרגטית את הקרינה ניתן לחלק לשני סוגים, קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת.

קרינה מייננת מסוגלת ליינן חומר ולשנות את המבנה המולקולרי שלו, כלומר לשנות את החומר. במקרה של חשיפת אדם לקרינה זו הפגיעה היא מידית והתוצאות הם שינוי אפשרי של ה DNA. קרינה מייננת איננה מופיעה בעוצמות גבוהות בכל זמן ומקום ונתקלים בה רק לעיתים בזמן צילומי רנטגן , CT, כאשר נפלטים גזים בעליי תכונות רדיואקטיביות מהאדמה כדוגמת ראדון ובמקומות בהם קרה אסון הקשור בכורים אטומיים.

קרינה בלתי מייננת היא קרינה פחות אנרגטית שאינה משנה את מבנה החומר, אלא גורמת לחימום החומר. כאשר ישנה אינטראקציה עם רקמות גוף האדם ישנה התחממות של הרקמה החייה. לקרינה זו אנו לרוב נחשפים בתדרים נמוכים מרשת החשמל הביתי (קווי מתח גבוה, קווי מתח נמוך, שנאים, לוחות חשמל ועוד) ובתדרים גבוהים יותר (אנטנות סלולריות, מכשירים סלולריים, רשתות WIFI, תנורי מיקרוגל ועוד).

קרינה בלתי מייננת לעיתים נתפסת בטעות כקרינה  "בלתי מסוכנת". מחקרים מראים כי יש קשר בין תחלואה לחשיפה ממושכת. בשנים האחרונות הצטברו מספר רב של מאמרים מחקרים אשר מראים כי קרינה זו גורמת בצורה עקיפה לשינו ה DNA ועלולה לגרום לשינויים בהתנהגות, מצביי רוח ולמחלות שונות בבני האדם כולל גם את מחלת הסרטן.

מחקר מפורסם הצליח להראות כי במקומות בהם ישנה קרבה לקווי חשמל וערכים של למעלה מ 3מיליגאוס ישנם 50% יותר לוקמייה בילדים.

לסיכום : קרינה בלתי מייננת הינה קרינה לה אנו חשופים בכל רגע נתון, עדויות ומחקרים לגביי הנזקים הבריאותיים נאספים יום ביומו ומראים קשר ישיר בין חשיפה לקרינה זו לבין עלייה ברמת התחלואה. הדרך היחידה כיום להתמודד עם התופעה היא הגברת המודעות, בדיקת קרינה מקצועית ואמינה היא הדרך היחידה לדעת באם אנו חשופים לקרינה.

ניתן למזער את מרבית מקריי החשיפה בעזרת כמה פעולות פשוטות ללא כל עלות.

פורסם ב- מאמרים

סגור לתגובות.