מיגון קרינה מרשת החשמל ELF

מיגון קרינה

מיגון קרינה – הקדמה

במקומות בהם ישנן עוצמות שדה מגנטי גבוה, על מנת לא להיחשף לעוצמות קרינה גבוהות יש לפעול לפי האפשרויות הבאות.

1. לעזוב את האיזור בו ישנה עוצמת קרינה גבוהה (לדוגמא: לעבור דירה).

2. להרחיק את מקורות הקרינה (בד"כ בלתי אפשרי).

3. ליישם מיגון קרינה מרשת החשמל.

 

תהליך מיגון קרינה מרשת החשמל הינו תהליך מורכב שדורש ידע מעמיק ונסיון מתאים בכדי להשיג תוצאות מיגון קרינה אופטימליות. התכנון דורש לרוב סימולצית מחשב (חיזוי קרינה) המתבצע ע"י מהנדסי חשמל שעברו הכשרה מתאימה. מומלץ לבצע את מיגון הקרינה מבעוד מועד התקנת תשתיות החשמל (כבלי חשמל, ארונות חשמל ועוד…) וזאת בכדי לקבל את תוצאות מיגון הקרינה הטובות ביותר ביחד עם עלויות נמוכות ביותר לפרוייקט המיגון.

לרוב, ניתן גם למגן אזורים בהם קיימת תשתית חשמל, התהליך מצריך מדידות קרינה מקיפות הכוללות גילוי ומיפוי של כל מקורות הקרינה, חישוב עוצמות השדה המגנטי וכיוונו בחלל המבנה אותו מעוניינים למגן.

מיגון הקרינה בפועל נעשה על ידי התקנת לוחות ויריעות מחומרים מתכתיים על קירות המבנה. המתכות הינן מתכות מוליכות ומתכות בעלות תכונות פרומגנטיות (חומר מוגדר כ"פרומגנטי"  רק אם כל היונים המגנטיים שלו מוסיפים תרומה חיובית למגנטיזציה). עוצמת השדה המגנטי תקטן ב 60% עד 90% וזאת בתלות בסוג המיגון וכמות השכבות אותם מתקינים.

להלן תאור תהליך מיגון קרינה מרשת החשמל:

השלב הראשון  – מבצעים בדיקת קרינה מקיפה על מנת לזהות את כל מקורות הקרינה ולבצוע מיפוי של השדות המגנטיים וכוונם. את הנתונים שהתקבלו מהמדידות אנו מזינים לתוכנות מחשב המבצעות סימולציות אלקטרומגנטיות ונותנות נתונים לגבי כמות החומר וסוג המיגון הדרוש.

השלב השני – לאחר קבלת תוכנית המיגון שלב הביצוע מתחיל עם התקנת חומר מתכתי מוליך (בד"כ סגסוגת אלומוניום מתאימה) שדואג להנחית את השדות המגנטים הניצבים לאזור הממוגן. לפי חוק אמפר, השדות המגנטים הניצבים ללוחות יוצרים זרמי מערבולת  (eddy currents). בשלב זה ישנה חשיבות להקפדה על עקרונות מתורת האלקטרומגנטיות.

השלב השלישי  – לאחר הנחת הלוחות וקיבוען, אנו דואגים להפחתת השדות המשיקים לאזור הממוגן וזאת בעזרת חומרים פרומגנטים, בד"כ החומרים הפרומגנטים הם סגסוגות שונות של ברזל ניקל וקובלט. תפקיד השכבות הפרומגנטיות הוא "לאסוף" את השדות המגנטיים המשיקים אליו ולא לאפשר לשדות אלו להתפשט לחלל האזור הממוגן. גם בשלב זה ישנה חשיבות גבוהה ליישום והקפדה על נקודות חשובות מיסודות התורה האלקטרומגנטית. ישנם מקרים (תלוי בשיטת המיגון שנבחרה) בהם יש צורך להניח שכבה נוספת מבודדת בין שתי שכבות מוליכות.

השלב הרביעי – בשלב זה  מבצעים בדיקת קרינה מקיפה נוספת בכדי לאשר את תוצאות המיגון והצלחתו. לעיתים, אם נדרש מתבצע ניתור קרינה בכדי לבדוק כי מיגון הקרינה יעיל בכל שעות היממה.

מיגון קרינה השלב הסופי – במקומות כגון חדרים בבית או במשרד בהם נדרשת הסתרה של המיגון לצורך שמירה על האסטטיקה, יתבצע חיפוי קירות גבס ברמת גימור גבוהה כך שמיגון הקרינה לא יראה. לאחר עבודת המיגון והחיפוי האסטטי איזור המיגון נראה כפי שהיה לפני מיגון הקרינה ולפעמים אפילו יפה יותר.

תהליך מיגון קרינה מרשת החשמל

תהליך מיגון קרינה מרשת החשמל

המיגונים הנפוצים מקרינת רשת החשמל הם:

מיגון קרינה ארונות חשמל – ארון החשמל ובתוכו קווי חשמל, שעוני חשמל, מפסקים ומתקנים נוספים יוצר סביבו שדה מגנטי מוגבר. כאשר ישנו ארון חשמל ומאחוריו חדר מגורים יש לבצע מיגון קרינה.

מיגון קרינה חדר שנאים (חדר טרפו)  – חדר טרפו יכול להמצא בבנין מגורים או בסמוך לו, במבנים ציבורים, מפעלים, ובמבני תעשיה. שהייה ממושכת בקרבת חדר שנאים פעיל גורמת לחשיפה של עוצמות קרינה גבוהות המסכנות את הבריאות.

מיגון מקרינה של לוחות חשמל –  בהרבה מהמקומות בהם מותקן ארון חשמל (מסדרונות בתים, בתי ספר, גני ילדים משרדים) ניתן למגן את דלתות ארונות החשמל כך שיפחיתו משמעותית את השדה המגנטי בסמוך לו.

מיגון מקרינה של כבלי חשמל – כבלי חשמל יוצרים שדה מגנטי גבוה בסביבתם, במקרה שרשת החשמל תקינה השדה המגנטי דועך ביחס הפוך לריבוע המרחק, ישנם מקרים בהם כבלי החשמל עוברים בסמוך לאזורי שהייה (לדוגמא כבל חשמל בתוך הקיר מאחורי מיטת הילד) במקרה זה ניתן למגן את האזור המקרין. ניתן למגן גם כבליי חשמל חשופים. במקרים בהם ישנה תקלה במערכת החשמל אנו ממליצים לא למגן אלא לבצע תיקון להפחתת הקרינה.

מיגון מקרינה של ממכשירי חשמל

מיגון מקרינה של קווי מתח גבוה

מיגון קרינה פסי צבירה

מיגון קרינה מתשתית חשמל תת רצפתית

מיגון קרינה מחימום תת רצפתי

יעילות מיגון קרינה (SE – Shielding Efficiency)

יעילות מיגון קרינה SE הוא מדד המאפיין את "עוצמת" מיגון הקרינה והוא מצויין ביחידת יחס dB. היחס הוא בין עוצמת השדה המגנטי ההתחלתי לבין עוצמת השדה המגנטי שאליו רוצים להגיע. ככל שהיחס גדול יותר כך יעילות המיגון גדלה, מתכנני מיגון קרינה משתמשים ב מחשבון יעילות מיגון קרינה על מנת להעריך את יעילות מיגון הקרינה הנדרשת.

כיצד נקבע המחיר לביצוע מיגון קרינה מרשת חשמל ?

מחיר מיגון קרינה נקבע על פי כמה פרמטרים:

1. יעילות המיגון הנדרשת ב dB, או קביעת "מיליגאוס" רצוי לפי שעות השהייה במקום ( מחשבון שעות שהייה).

2. השטח הנחוץ למיגון קרינה, במטרים רבועים.

3. רמת הקושי בביצוע פרוייקט מיגון הקרינה.

4. רמת הסיכון באזור בו יש צורך מיגון קרינה (מתקני מתח גבוה ועוד…).

דוגמאות לישום מיגון קרינה

מיגון קרינה שיפוץ דירה

מיגון קרינה מרשת חשמל תת רצפתי

מיגון קרינה ארון חשמל

מיגון קרינה מארון חשמל שמאחוריו חדר מגורים

מיגון קרינה בקיר משותף עם לוח חשמל

מיגון קרינה בחדר ילדים שבו ארון חשמל מאחורי הקיר

פורסם ב- מיגון קרינה

סגור לתגובות.