קרינה בבתי הספר מרשת החשמל

קרינה בבית הספר

קרינה בבית הספר

מעל 2 מיליגאוס

מעל 2 מיליגאוס

 

 

 

 

 

 

ייתכן וילדכם שוהים בבית ספר ובו רמות קרינה גבוהות! האם שאלתם את עצמכם מתי נעשתה בדיקת קרינה? האם בדיקת הקרינה נכונה? האם היא תקפה?

על פי מספר רב של בדיקות קרינה מרשת החשמל בבתי ספר בארץ ניתן להסיק כי בהרבה בתי ספר ישנה או היתה בעית קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל וזאת בשל תקלות אפשריות בתשתית רשת החשמל האמורה לספק זרם גבוה לכל המתקנים בבית הספר.

הרשויות בארץ מודעות לבעיה ( נערך דיון בנושא בכנסת – פרוטוקול הישיבה) והן אינן אטומות לדרישות ההורים ומבצעות בדיקות קרינה לפי דרישה ולפעמים גם ביוזמתן.

אבל… ישנן לפחות 2 בעיות שיכולות להוביל למצב שבו ילדכם יחשפו לקרינה לפעמים אפילו בעוצמה גבוהה מאוד.

בעיה מס 1 (מקצועיות) – לפי תקנות המדידה שנקבעו ע"י המשרד להגנת הסביבה יש לבצע מדידת קרינה בנקודות בהם שוהים תלמידים ובכל נקודה יש לבדוק את הערכים עד קבלת קריאה יציבה. בבית ספר שבו כ 40 כיתות, חדרי מחשב ועוד כמה אזורי שהיה, הבדיקה יכולה להמשך מספר שעות. אולם בפועל ישנם מקרים בהם הבדיקה מתבצעת במשך כחצי שעה עד שעה.

בודקי קרינה מנוסים שמכירים היטב את הנהלים ואת מכשיר המדידה בו הם משתמשים יכולים לבצע קריאת מדידה מהירה נכונה ומדויקת. בפועל, בדיקות הקרינה מבוצעות ע"י בודקי קרינה שזוכים במכרז העיריה ( לרוב, הזול מנצח) ולא תמיד בודקי הקרינה מנוסים מספיק בכדיי לא לטעות בבדיקת קרינה מורכבת כגון בדיקת קרינה בבתי הספר.

בקישור הזה ניתן לראות דוגמה אחת ממקרים רבים בהם בדיקת קרינה בבתי ספר אינה תואמת את הממצאים בשטח.

בעיה מס 2 (התיישנות המדידה) – כפי שהוזכר, רשת החשמל בבתי הספר מסועפת ומורכבת. כאשר תשתית רשת החשמל במצב תקין לא אמורה להיות בעית קרינה מתשתית החשמל. בפועל אנו מוצאים מספר רב של מבנים בהם ישנה בעית קרינה חמורה מתשתית רשת החשמל וזאת בשל חיבורים לקויים שנעשו יל ידי חשמלאים שונים לצורך עבודות שונות בתשתית רשת החשמל במהלך שנת הלימודים או במהלך החופשות. למעשה התערבות לא נכונה בתשתית רשת החשמל (בד"כ ע"י חשמלאי שלא מודע להשלכות פעולותיו) עלולה ליצור בעיית קרינה חמורה אשר מבטלת את מדידת הקרינה שנעשתה בעבר והופכת אותה ללא רלוונטית. מנסיוננו, כל התערבות בתשתית רשת החשמל מצריכה בדיקת קרינה מחודשת בבית הספר.

להלן מספר פתרונות:

1. לדאוג שמבצע מדידת הקרינה יהיה בודק קרינה מנוסה ובעל נסיון בבדיקת קרינה בבית הספר. לא לחפש את הזול ביותר כי במקרה זה הזול עלול להיות היקר ביותר (בריאות הילדים).

2. לדאוג כי כל תיקון ו\או שינוי בתשתית החשמל תאושר ע"י בדיקת קרינה חדשה!

3. באם ישנה תקלה בתשתית החשמל יש לתקנה מיד, חברת RADCARE מתמחה בתיקון בעיות קרינה הנובעות מתקלות בתשתית רשת החשמל. לרוב, התיקון מתבצע ביום אחד!

ומה ניתן לעשות עכשיו?

הצעד הראשון להבטחת קריאת עוצמת קרינה נכונה היא לדרוש מוועד ההורים להזמין בודק קרינה מקצועי מטעמו (עם נסיון מתאים והמלצות רלוונטיות).

 

הפחתת קרינה בבתי הספר

הפחתת קרינה בבית הספר

 

 

 

 

 

 

פורסם ב- מאמרים

סגור לתגובות.