קרינה מתנור המיקרוגל

עקרון פעולתו של תנור המיקרוגל הוא להמיר אנרגיה מרשת החשמל לגלים אלקטרומגנטיים בתדרים גבוהים לצורך התפשטות שדות בהספק גבוה בחלל תנור המיקרוגל.
הפעולה מתבצעת בעזרת שנאי ורכיב הנקרא מגנטרון, השנאי מעלה את מתח הרשת למתח גבוה, ומתח זה "מפעיל" את המגנטרון ויוצר את הקרינה הרצויה לחימום המזון.

לכן בפעולת תנור המיקרוגל מעורבים שני מנגנוני קרינה, האחד הוא שדה מגנטי חזק בתדר רשת החשמל (50 הרץ) הנובע מהשנאי, המנגנון השני נובע מהרכיב מגנטרון המייצר קרינה בהספק גבוה ובתדר גבוה (2.45 ג'יגה הרץ -אורך גל של 12.24 ס"מ) .
השנאי פולט קרינה בתדר נמוך גם כאשר המיקרוגל איננו בפעולה! ולכן כדאי להיות רחוקים ממנו (לפחות מרחק של 0.5 מטר) גם כאשר התנור איננו עובד כלל!.

הקרינה בתדר הגבוה הנפלטת מהמגנטרון אמורה להיות כלואה בתוך התנור והזליגה (שתמיד קיימת) חייבת לעמוד בתקן של עד 1 מיליוואט לסמ"ר במרחק של 5 ס"מ מחזית המקרוגל. ערך סף זה מבטיח כי לא יהיו פגיעות תרמיות בגוף האדם, כלומר לא תיגרם כוויה אך לא מבטיח שלא יגרם נזק א-תרמי (כגון שברים ב DNA).

אם ישנה תקלה כלשהי באיטום התנור, קרינה זו יכולה לזלוג החוצה בעוצמות גבוהות מהמותר ולגרום לנזקים בלתי הפיכים לגוף האדם!!!

מומלץ מאוד לבצע בדיקת קרינה מתנור המיקרוגל לפחות פעם בשנה.

טיפ- בדקו כי באזור הסגירה של הדלת אין שאריות של מזון ואם יש נקו אותם. שאריות מזון המצטברות על הדלת עלולות למנוע סגירה הרמטית.

 

פורסם ב- מאמרים

סגור לתגובות.