גילוי תופעת המיקרוגל

תופעות פיסקליות הנקראות כיום מיקרוגלים ו RF עוררו סקרנות בקרב פיסיקאים ומהנדסים רבים עוד לפניי המצאת הטרנסיסטור, הדיודה, השפורפת ואפילו לפניי הנורה של אדיסון. למעשה עוד לפניי שניסח הפיסיקאי הסקוטי מקסוול את סט המשוואות שנקרא לימים "משוואות מקסוול" הכירו הפיסיקאים תופעות שונות הקשורות באלקטרומגנטיות שמות כמו קולון אמפר ביו-סבר פארדי ועוד הניחו יסודות מוצקים לניסוח התורה האלקטרומנטית במאה ה 19 .

אבל עוד לפניי כן הכירו בתופעות חשמליות ומגנטיות ב 1748 הראה בנגמין פרנקלין כי הברק הוא התפרקות חשמלית ו ב 1269 התבצע ניסוי ראשון במגנטיות ע"י פייר מריקורט.

ועוד תגליות עתיקות יומין כגון גילוי הפקת החשמל ע"י שפשוף ענבר ועד ספר יחזקאל "תורה נביאים כתובים" "וּמִתּוֹכָהּ כְּעֵין הַחַשְׁמַל מִתּוֹךְ הָאֵשׁ" (יחזקאל פרק א', פסוק ד').

בשנת 1873 הציג לראשונה ג'ימס קלארק מקסוול את היסודות שהיוו בסיס לתורת האלקטרומגנטיות, הוא הציג ארבע משוואות אינטגרליות המתארות בצורה מתמטית טהורה את אופי התפשטות הגלים האלקטרומגנטים את מהירות האור וטען כי האור הנראה הינו גל אלקטרומגנטי.

כדאי לציין כי מקסוול לא ראה ולא מדד תופעות אלו ופרסומיו היו על סמך הנחות מתמטיות גרידא.

כמה שנים לאחר מכן, בשנת 1885 מתמטיקאי בשם אוליבר הוויסייד ניסח מחדש את משוואות מקסוול ונתן להן את צורתן הווקטורית כמשואות דפרנציאליות, אלו היו משוואות נוחות שהוו בסיס לפיתוח תאוריות על מוליכי גלים וקווי תמסורת.

ואכן לא איחר ובערך בשנת 1888 מדען גרמני ושמו הינריך רודולף הרץ (נכון, על שמו סימון התדר הרץ) אימת ונתן תוקף למשוואות מקסוול ע"י סידרת ניסויים, הוא הפיק במעבדה גלים אלקטרומגנטים מדד את אורך הגל ואת מהירותם וראה כי תכונותיהם הבסיסיות כגון החזרה שבירה ועוד הם בדיוק כמו האור הנראה כפי שחזה מקסוול.

"גלי הרץ" עוררו גלים בכל העולם ומדענים רבים ניסו לחקות את ניסוייו. תרשו לי להשוות את אותה תקופה לתקופת המצאת ה PC הביתי,אומנם זהו לא גילוי של תופעה פיזיקלית אבל באותה תקופה אף אחד לא חשב שזה מה שישנה את פניה של האנושות, טוב בעצם אולי אחד חשב ביל גייטס … אבל בחזרה להרץ, הקרקע הייתה פוריה ומוכנה לייזם שייכה גלים בעזרת היישום המתאים ושוב לא איחר ובא בחור צעיר איטלקי גוליילמו מרקוני.

מרקוני שנולד וגדל באיטליה הצליח לבנות משדר מקלט גלי הרץ (העתידים להקרא גלי רדיו RF) ולבצע ניסויים בחצר ביתו באיטליה, בשנת 1896 רשם את הפטנט הראשון בנושא תקשורת אלחוטית, לאחר שניסה לעניין את ממשלת איטליה בהמצאתו ונענה בשלילה החליט מרקוני לעבור לעבוד באנגליה שם התעניינו מאוד בהמצאתו של הצעיר.

לא אחסוך מכם תקרית מביכה בה ניתקל מרקוני עם אנשי המכס באנגליה אשר הופתעו לנוכח המכשיר המוזר שמעולם לא ראו כדוגמתו ופירקהו לגורמים (מקרים כאלה מתרחשים גם היום וניתן להבין למה …).

מרקוני הצליח לבנות מחדש את המערכת והציגה בהצלחה. עוד סדרת הצלחות היו למרקוני שהגדולה מבינהן הייתה בשלהי 1901 השידור הטרנסאטלנטי הראשון, מרקוני הצליח לשדר בין אנגליה לארצות הברית אמנם באיכות שידור ירודה מאוד אבל הוא הצליח להוכיח את טענתו כי גלים אלקטרומגנטים עוקבים אחרי עקמומיות כדור הארץ אלו "גלי קרקע",תגלית זו זיכתה את מרקוני בפרס נובל בשנת 1909.

המשך יבוא….

פורסם ב- כללי

סגור לתגובות.