בדיקות קרינה לפי הספקטרום האלקטרומגנטי

בדיקות קרינה מתבצעות בתחומי תדרים שונים, למעשה כל בדיקת קרינה מותאמת לתחום תדרים ספציפי שבו יש למבצע בדיקת קרינה היתר מתאים ע"י המשרד להגנת הסביבה ובנוסף ציוד מדידה שנרכש עבור מדידת תחום התדרים הספציפי. לדוגמא: מודד קרינה לתדרי רשת החשמל לא בהכרח יכול או מורשה לבצע מדידה בתחום תדרי הסלולר.

להלן הסבר קצר:

הספקטרום האלקטרומגנטי הוא אוסף הגלים האלקטרומגנטיים בכל התדרים האפשריים, גלים אלקטרומגנטיים הם גלים רוחביים המתקדמים במרחב בעזרת רכיבי השדה חשמלי והשדה המגנטי (מכאן שמם, גלים אלקטרומגנטים).

הגלים האלקטרומגנטיים מתאפיינים בתידרם אשר נקבע על ידי המקור שייצר אותם (מתנד "אוסילטור" הנמצא בתוך ההתקנים כגון iPhone , ראוטר אלחוטי ועוד). לצורך הפשטה, תדרי הגלים האלקטרומגנטיים חולקו לתחומים ואופיינו על פי היישומים המתאימים לתכונותיהם. התחומים מוצגים בטבלה הבאה:

כינוי התחום

תדרים

אורך הגל

ELF  Extremely Low Frequency

3Hz- 300Hz

100000-1000km

VLF Very   Low Frequency

300Hz- 30KHz

1000km – 10km

LF    Low Frequency

30KHz- 300KHz

10km – 1km

MF  Middle Frequency

300KHz- 3MHz

1km – 100m

HF –   High Frequency

3MHz- 30MHz

100m – 10m

VHF –  Very High Frequency

30MHz- 300MHz

10m – 1m

UHF Ultra High Frequency

300MHz- 3GHz

1m- 10cm

SHF –  Super High Frequency

3GHz- 30GHz

10cm – 1cm

EHF –  Extremely High Frequency

30GHz- 300GHz

1cm – 1mm

ישנם תחומי תדר נוספים גבוהים יותר, עד לאור הנראה ומעבר לו. לרצף תחומי התדרים הללו נוהגים לקרוא הספקטרום האלקטרומגנטי שהוא למעשה מאפיין את המרחב של התדרים האלקטרומגנטיים.

בכדי להמיר תדר לאורך גל ולהיפך ניתן להשתמש במשוואה המתארת את אורך הגל כמנה של מהירות האור חלקי התדר  λ=c/f   או להעזר במחשבון.

בגלים האלקטרומגנטיים מתקיימת תכונת הדואליות, כל גל הוא למעשה גם אוסף של חלקיקים (פוטונים). לחלקיקים הללו אשר מתקדמים במרחב ישנה אנרגייה והיא גדלה ככל שהתדר עולה. למעשה, ככל שהתדר גבוה יותר כך אורך הגל קטן יותר והאנרגיה של הגל גבוהה יותר, כאשר אורך הגל קטן מ 120ננומטר האנרגייה של הגל יכולה לגרום ליינון ברקמות אורגניות. לכן, תדרים גבוהים באיזור האולטרה סגול אנרגיית החלקיקים גבוהה והופכת להיות אנרגיה מייננת ומסוכנת אפילו בחשיפה לזמן קצר.

בדיקות קרינה בתחום הקרינה הבלתי מייננת מתמקדת בתחומיי התדר המודגשים בצבע כחול בטבלה .

ELF – תדרים אלו כוללים את תדרי רשת החשמל 50Hz ולכן בדיקת קרינה מרשת החשמל נקראת גם בדיקת ELF. מודד קרינה מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה צריך להיות בעל היתר מדידות קרינה בתחום ה ELF בכדי לבצע בדיקות קרינה מרשת החשמל, כמו כן עליו להיות מצויד במכשיר מדידה המיועד לתחום תדרים זה.

UHF – תדרים אלו כוללים תדרים הנפלטים מכל אנטנות רשת הסלולר, בזק, תדרי תנור המיקרוגל, תדרי  WiFi, טלפונים אלחוטיים,BlueTooth, WiMax, LTE ועוד. מודד קרינה מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה צריך להיות בעל היתר מדידות קרינה בתחום הRF שהוא כולל תחום תדריי ה UHF  בכדי לבצע בדיקות קרינה מהתדררים שהוזכרו לעיל.

מכשור המדידה

בדיקת קרינה בעזרת נתח תדרים

נתח תדרים

בכדי "לראות" ולמדוד את ספקטרום התדרים יש להשתמש במכשיר מדידה מיוחד הנקרא נתח תדרים (Spectrum Analyzer). רק באמצעות נתח התדרים ניתן לראות את ספקטרום התדרים, ניתן לראות את מרכיבי התדר השונים וכך לזהות אילו מקורות קרינה נמצאים בקרבתינו ולמדוד את עוצמתם.

ישנם כמובן מכשירי מדידה פשוטים יותר אשר לא מראים את ספקטרום התדרים הרחב והחסרון הבולט הוא שלא ניתן לדעת אילו תדרים היוצרים קרינה קיימים בסביבת מגורינו.

 בודקיי הקרינה בחברת Radcare נעזרים בנתח תדרים מכוייל ומאושר ע"י המשרד להגנת הסביבה. על פי ניתוח התדרים באיזור ניתן לבצע מדידה מדוייקת יותר המתמקדת בתדרים שזוהו.

פורסם ב- מאמרים

סגור לתגובות.